1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

AKCE KE 100. VÝROČÍ REPUBLIKY

Česká republika – má vlast, Valašsko  můj domov

vlajkaSto let je z hlediska člověka poměrně dlouhé období, takže je přirozené, že stoletý oslavenec si zaslouží úctu a připomenutí jeho významných životních milníků. Tak to bylo i na naší škole s oslavou 100 let od vzniku samostatné Československé republiky. Jak ale děti zaujmout v současné době s pojmy vlast, národní hrdost, vztah ke kulturním hodnotám? Znají vůbec své nejbližší okolí a cítí sounáležitost s tradicemi Valašska? Znají našeho nejbližšího souseda Slovensko? Zkusili jsme to hrou. Ve čtvrtek 25. 10. ráno byly děti rozděleny do 22 skupin napříč celou školou, takže v každé skupince byli jak prvňáci, tak i deváťáci. Taky všichni dopředu věděli, že mají přijít v tričkách nebo mikinách v národních barvách. Po rozdělení do skupin následovalo focení živé vlajky na hřišti za školou. Vlajka byla opravdu velmi živá a všichni zaslouží uznání, že se nezalekli počasí (mrholení a zima). Po focení jsme se vrátili do svých skupin, pár prvňáčků se zaběhlo, ale všichni se za chvíli našli. Pak začalo putování školou. Na děti čekalo 22 úkolů. Poznávaly valašský kroj a jeho části, ochutnávaly valašská jídla (frgál, pučálka, škvarková pomazánka, bryndza, kvasový chleba, kysané zelí…), učily se česká, valašská a slovenská slova se stejným významem, skládaly státní znak, snažily se nakreslit mapu ČR, poznávaly osobnosti naši historie, kultury, vědy a sportu, seřazovaly historické události, poznávaly památky UNESCO v ČR, živočichy a rostliny žijící v CHKO Beskydy, seznámily se slovenskými památkami, ve školní knihovně hledaly knihy, z jejichž začátečních písmen skládaly název Česká republika, porovnávaly ceny za první republiky a dnes, poznávaly staré nástroje, seznámily se s územím naší země v různých historických obdobích, skládaly správná slova národní hymny, kterou si i zazpívaly. Pro obveselení se mohly děti vyfotit ve valašském fotokoutku, poskládat valašskou stavbu a určit, které stavby k čemu sloužily, nebo se snažit zapamatovat si za 1 minutu co nejvíc předmětů. Naprostá většina dětí se při této netradiční výuce velmi bavila, seznámili se žáci z různých tříd, starší se vzorně starali o mladší a celý den proběhl ve velmi přátelské atmosféře. I když měli někteří pocit, že se vlastně neučili, tak přiznali, že se toho dozvěděli a naučili docela dost.

LEGIOVLAK

DSC 1003Již v září jsme s devátými třídami navštívili ve Vaalšském Meziříčí vlak legionářů z 1. světové války. Dozvěděli jsme se spoustu informací o úloze legionářů na vzniku republiky. Ve vlaku jsme cítili atmosféru doby a díky autentičnosti vagónů i vyprávění průvodce jsme si živě představovali těžký život ve vlaku během občanské války v Rusku. Někteří z nás pak v databázi našli mezi legionáři své předky.

 

 

REKORD

Také jsme svými vlastnoručně vyrobenými vlajkami přispěli k rekordu v počtu vyvěšených vlajek, který pořádala agentura Dobrý den z Pelhřimova

 

 ROŽNOVSKÁ STOVKA

rozStovkaDne 1. listopadu se 8 dětí z naší školy zúčastnilo soutěže v psaní všemi deseti na klávesnici, kterou pořádalo Gymnázium Rožnov p. R. Jakub Mičkal, Zuzana Petřvalská, Natálie a Viktorie Hrušková, Josef Jurča, Jan Diatka, Markéta Sačková a Sabina Vančurová psali půl hodiny různá cvičení, která se vztahovala k výročí vzniku ČSR. Jmenovaným gratulujeme k úspěchu a děkujeme za reprezentaci školy. Více fotografií a informací na stránkách Gymnázia v článku Rožnovská stovka.

  

Hledej

Nepřehlédněte

 

 

Seznam sešitů pro 2. stupeň na školní rok 2019/20

zde

  

------------------------------------------- 

 

Ředitelka školy vyhlašuje ředitelské volno ve dnech 25. - 28. 6. 2019

více zde

 

 

------------------------------------------- 

 

 

   Rozhodnutí o přijetí žáků do 1. ročníku pro školní rok 2019/2020 najdete na Úřední desce v sekci      O škole

 

--------------------------------------- 

  

Schválený rozpočet naší školy na rok 2019 je v sekci Úřední deska.

 

 

 


 

 

sablony

 stonozka

ekovychova

ovocedoskol

proskoly