Priority školy - Sport

Sport na naší škole je prioritou, podporovanou především vedením školy. Jsou zde sportovní třídy s rozšířenou výukou TV. Oproti minulosti, kdy sportovní třídy vychovávaly reprezentanty v klasickém lyžování, se v hodinách TV zaměřujeme na všestranný rozvoj dětí.

I ve třídách tzv. nesportovních najdeme talentované jedince, kteří se věnují aktivně sportu ve sportovních oddílech.

ZŠ Videčská je členem Asociace školních sportovních klubů a tato organizace iniciuje a podporuje pohybové a sportovní aktivity ve sportovních klubech. Naši žáci se zúčastňují většiny aktivit, která AŠSK organizuje. A není jich málo. Jsou to závody v přespolním běhu družstev, ve vybíjené, basketbalu, odbíjené, atletice, florbalu, fotbalu a OVOV / odznak všestrannosti olympijských vítězů /. Dále škola úzce spolupracuje se Střediskem volného času Rožnov p. R. a zúčastňuje se závodů ve šplhu, plavání, atletice a v Běhu za zdravím.

V tělocvičně a v novém venkovním areálu odpoledpoledních hodinách trénují fotbalisté, hokejisté,biatlonisté a Asia Gym Sport.

Žákyně naší školy se neztratily v republikových kolech v přespolním běhu, hokejisté vyhráli v roce 2005 velký florbalový turnaj Street hockey za účasti 64 týmů. Naši sportovci se dosáhli na medaile v krajských kolech atletiky – Pohár rozhlasu, florbalu i dokonce v basketbalu.

Sportovní výchova na 1. stupni

Všeobecná sportovní příprava dětí na 1. stupni je naší prioritou. Již od 1. třídy děti získávají základní dovednosti z tenisové školičky, ze školičky bruslení, plaveckého výcviku a pokud sněhové podmínky dovolí, i první zkušenosti s klasickým lyžováním. V dalších ročnících si tyto první dovednosti zdokonalují. V zimním období se děti ze druhé, třetí a páté třídy pravidelně účastní lyžařského výcviku. Na jaře jezdí druháci a třeťáci na sportovně-ekologické soustředění se zaměřením na atletické disciplíny. Naše děti se pravidelně zúčastňují sportovních soutěží (atletická všestrannost, plavecké závody, kopaná, sálová kopaná, házená, floorball, vybíjená, aj.) a jejich výborná umístění svědčí o v všestrannosti našich dětí, o kterou se v hodinách tělesné i sportovní výchovy snažíme.

A jaké úspěchy získali sportovci Videčské?

Robert Solanský a Ondřej Bitala – mistři ČR ve skocích na lyžích

Katka Solanská – mistryně ČR ve skocích na trampolíně

Natálie Jurčová – 2. místo na mistrovství světa juniorů ve štafetě / Markéta Davidová, Tereza

Vinklárková /

Martin Pokorný – juniorský mistr ČR ve slalomu a juniorský vicemistr v obřím slalomu

Martin Kohout a Štěpán Fryšara hrají extraligu hokeje

Vojta Holub - 3. místo na mistrovství světa do 18 let ve stolním fotbale a 1. místo v soutěži

družstev Word series

Anna Slováková – juniorská mistryně Evropy v tenise a mistryně světa družstev Junior Davis

Cup

Karolína Porubská, Sabina Sigmundová – 1. místo na IV. Letní olympiádě dětí a mládeže

tenisová čtyřhra
Karolína Porubská – 2. místo na IV. Letní olympiádě dětí a mládeže

Adam Obdržálek – juniorský reprezentant ve fotbale

Pavel Majer - dvojnásobný mistr ČR a juniorský reprezentant v kickboxingu

Jan Hoffmann a Aleš Kopecký – mistři ČR v kikboxingu v žákovské kategorii

Ladisla Polášek – juniorský mistr ČR a reprezentant ČR v kickboxingu

Lucie Polášková – juniorská mistryně Evropy v čínském kickboxingu, světová jednička dle

ratingu

Nela Lušovská – žákovská mistryně ČR v letním biatlonu

Nela Lušovská, Kristýna Hegarová a Markéta Krupová – žákovské mistryně ČR ve štafetě v

letním biatlonu

Z historie

Sportovní třídy byly otevřeny v září 1973. Stali jsme se tak pátou sportovní školou v republice zaměřenou na klasické lyžování.
V roce 1999 proběhla v rámci celé republiky tzv. intenzifikace sportovních tříd, pro nás to znamenalo prohloubení a rozšíření činnosti a navázání na slavnou tradici. Kromě lyžování jako hlavního sportu byly postupem času rozšířeny sportovní třídy o dva doplňkové sporty – biatlon a skoky na trampolínách.
Po dobu existence sportovních tříd v ZŠ Videčská vychovali trenéři a učitelé celou řadu vynikajících sportovců, byli to zejména :
Petr Křenek – mistr ČSSR v biatlonu, Milan Žingor – reprezentant ve skoku na lyžích, Radek Divín – mistr ČSSR v severské kombinaci, Michal Pustějovský – reprezentant v severské kombinaci a olympionik, Petr Bayer – akademický reprezentant ČSSR na světové univerziádě, František Malina – přeborník ČSSR v závodě sdruženém, František Jež – reprezentant ve skoku na lyžích (4krát vítěz závodu světového poháru, 2. místo na mistrovství světa, bronzová medaile z Olympijských her a celkové 2. místo na Intersportturné), Marek Fiurášek – reprezentant ČSSR a olympionik, sourozenci Křenkovi – reprezentanti ve skoku na lyžích, Silvestr Mikuláštík – ve skoku na lyžích, Václav Bitala – reprezentant ČR v letním biatlonu, Michal Kramoliš – reprezentant v běhu na lyžích, Norbert Pelc – juniorský mistr světa ve štafetovém běhu na lyžích, Zdenka Holišová – několikanásobná mistryně ČR a celková vítězka evropského poháru v letním biatlonu, Petra Grigorescu – mistryně ČR v běhu na lyžích, Petr Halamíček – mistr ČR v biatlonu, Jana Bečajová, Josef Orság, Romana Davidová, Jiří Orság – vítězové jednotlivých závodů Českého poháru v biatlonu. Kromě slavných lyžařů jsou našimi absolventy i taková „esa“ jako fotbalisté reprezentanti Milan Baroš a René Bolf, tenistka Libuše Průšová, moderní gymnastka Gabriela Hoferová, plavec Filip Coufal, který se ještě jako žák naší školy stal členem paralympijského týmu na olympiádě v Athénách. Výborných výsledků na mezinárodní úrovni dosáhli také naši trampolinisté, zejména Aleš Čejka, Gabriela Palacká a Pavel Štefela.

Vydáno: 17. 08. 2020 | Naposled upraveno: 02. 03. 2022 | Autor: Pavla Radilová